Vajinal Kuruluk

Vajinal Kuruluk Nedir?

Vajinanın gereğinden fazla kuru olması ve cinsel ilişki sırasında dahi bu kuruluğun devam etmesi durumuna “vajinal kuruluk” denir.

Menopoz döneminde östrojen hormon salınımının azalması ve kimi zaman durmasıyla birlikte kadın vücudunda birçok değişim meydana gelir. Menstrual döngü düzensizleşir, vücut ısısı yükselir, kişide psikolojik değişimler başlar ve hormonların değişimine bağlı olarak vücutta kıllanma gibi sorunlar görülür.

Vajinal kuruluk da menopoz döneminin en sık görülen semptomları arasındadır. Menopoz dönemindeki her üç kadından ikisinin vajinal kuruluk sorunu yaşadığı bilinmektedir. Ancak bu probleme yol açan tek faktörün menopoz dönemindeki değişimlerin olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

Vajinal kuruluk her kadında görülebilir. Hayat kalitesini azaltan, cinsel hayatı olumsuz etkileyen bu sağlık sorunu psikolojik travmalar sonucunda, cinsel isteksizlik halinde, emzirme döneminde, vajinal enfeksiyonların sonucunda ya da kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir.

Vajinal Kuruluk Tedavisi Neden Önemlidir?

Vajinal kuruluk her ne kadar cinsel birlikteliğe olan olumsuz etkisiyle ön plana çıksa da kadınların hayat kalitesini azaltan bir durumdur. Vajinanın kuruması zaman içerisinde genital bölgede bulunan ve iç dudak diye tabir edilen kısımdaki cildin tahriş olmasına yol açabilir. Cinsel ilişkiye girmek zorlaşır, özellikle kadınlar için cinsel birliktelik acı verici bir eyleme dönüşebilir. Bu nedenle vajina kuruluğunun zaman kaybetmeden tedavi edilmesi önerilmektedir.

Vajinal kuruluk tedavisinin seyrini; vajinal kuruluğa neden olan faktörlere göre değişebilir. Tedaviye geçilmeden önce bu sağlık sorununa yol açan temel faktörün belirlenmesi gerekir.

Lazer ile Vajinal Kuruluk Tedavisi

Vajinal kuruluk şikayeti ile bize başvuran hastalarımızı lazer teknolojisi ile hızlı bir şekilde tedavi ediyoruz. Acısız ve ağrısız bir tedavi yöntemi olduğu için hastalarımız kısa sürede günlük yaşantılarına geri dönüyorlar ve komplikasyon yaşama riskleri de ciddi oranda düşüyor.

Hastalarımızın ihtiyaçlarına göre lazer tedavi bir ya da iki seans olarak uygulanabiliyor. Gerek görüldüğü takdirde lazer tedavisinin tekrarlanması sağlık için olumsuz bir durum teşkil etmiyor. Gerçekleştirdiğimiz tedavilerin akabinde hastalarımızın vajina girişlerinde bulunan Bartholin ve Skene salgı bezlerinin işlevselliği artıyor, böylece cinsel ilişki sırasında vajina ideal kayganlığa ulaşıyor.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

dis-genital-bolge-beyazlatma
Dış Genital Bölge Beyazlatma

Kozmetik amaçla yapılan genital estetik işlemlerinden biridir dış genital bölge beyaz…

Devamını Oku
Labioplasti
Labioplasti

Kozmetik amaçla yapılan genital estetik operasyonları arasında yer alan “labioplasti”…

Devamını Oku
lazerle-idrar-kacirma-tedavisi
Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma sorunu kadınlar arasında düşünüldüğünden çok daha yaygındır. …

Devamını Oku