Doğal Doğum

Doğal Doğum

Doğal doğumun faydalarını yıllardır farklı mecralarda okuyor, izliyor ve takip ediyoruz. Henüz gebe kalmadan dahi doğum yöntemi olarak hangisini tercih etmemiz gerektiğini sorguluyoruz. Biz kadınlar; bebeklerimiz için de kendimiz için de en sağlıklı doğum yöntemini bulabilmek için araştırıyoruz. Çünkü söz konusu bebeğimiz olduğunda tüm önceliklerimizin değişmesine engel olamıyoruz.

Son yıllarda doğal doğum trendi hızla yayılıyor. Adı üstünde “doğal” olması, bebek ve anne arasındaki en ilkel ve en özel duygunun yaşanmasını sağlıyor. Korkularımız da var elbette, yanlış bilgilendirmeler ya da büyüklerimizin söylemlerinden ister istemez etkileniyoruz. Canımızın çok yanacağı, bebeğimizin zarar göreceği ve hatta cinsel sorunlarımızın başlayacağı yargılarıyla zaman zaman kararsız kalıyoruz. Öncelikle tüm hastalarımıza belirttiğimiz gibi doğal doğumun bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarını hafife almamak gerekiyor.

Anne ya da bebek ile ilgili özel bir sağlık sorunu olmadığı ve farklı bir yöntemin devreye alınma gereksinimi bulunmadığı takdirde doğal doğum en doğru yöntem olarak ön plana çıkıyor.

Doğal Doğum Nedir?

Doğal doğum; gerekmediği takdirde müdahale edilmeyen ve rahim (uterus) kasılmalarının sıklaşmasıyla birlikte bebeğin gebeliğin doğal sürecinde dünyaya gelmesidir. Doğal doğumda anneye anestezi verilmez, tüm hakimiyet hormonlara bırakılır. Zaman geldiğinde anne de bebek de kavuşmaya hazırdır. Hakimiyetin hormonlara özellikle de oksitosin hormonuna geçmesiyle doğum kanalına inen bebeğin doğabilmesi için kasılmalar başlar, aynı zamanda anne de süt vermeye hazırlanır; diğer bir deyişle doğa üzerine düşeni yapar

Doğal doğumda gebeye anestezi verilmemesi ve doğumun doğal seyrine bırakılması doğal doğum yönteminin ilkel olduğu görüşüne neden olmaktadır. Modern tıptaki gelişmeleri reddeden bir anlayış kesinlikle doğal doğum yöntemi ile bağdaşmaz. Gerekli durumlarda elbette anne adaylarına ve hatta doğum sürecine müdahalede bulunuruz, ancak anne de bebek de sağlıklıysa veya sağlıklarına olumsuz etki edecek bir ortam oluşmamışsa doğanın mucizesine karışmayız.

Bebeği, doğduğu anda annesinin kucağına veririz. Bebek hayatla tanışırken annesinin mucizesine uzman ekibimizle tanıklık ederiz. Anne emzirirken bebekle arasında ömür boyu sürecek bir bağ oluşur, anne her şeyin farkındadır. “Hiç acı çekmemiştir.” iddiasında değiliz fakat anne doğum öncesinde bu ana hazırlanmıştır. Hem ruhen hem de bedenen çoğalmaya hazırdır.

Doğal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Doğal doğumun hem anne hem de bebek için birçok faydası olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle bebek normal doğum sırasında ciğerlerindeki sudan kurtulduğu için solunum problemleri yaşama ihtimali oldukça düşer. Anne günlük hayatına hızlı bir şekilde dönebilir, cerrahi müdahale doğumun sorunsuz gerçekleşmesi halinde söz konusu değildir. Cerrahi müdahale yapılmadığı için annenin enfeksiyon kapma riski minimal düzeyde olup ameliyatın yarattığı fiziksel ve psikolojik travmalar görülmez. Aynı zamanda doğal doğum sırasında anneye ilaç verilmemesi doğum sürecine müdahale edilmemesi önemli artılar olarak değerlendirilmelidir.

Doğal doğum fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da birçok fayda sunar. Bebeğin anneyle buluştuğu anda annenin bilincinin tam olarak yerinde olması aralarındaki bağın tam anlamıyla oluşmasını sağlar. Doğum sırasında yaşanan mucizenin her anı belleklere kazınır ve ömür boyu en değerli anılar olarak hafızalara yer eder.

Doğal Doğum Yöntemi ile İlgili Tüm Endişelerinizi Gideriyoruz

Doğal doğum sürecinin salt doğum anından ibaret olmadığını hatırlatmak istiyoruz. Doğal doğum talebiyle bize ulaşan anne adaylarının ve bebeklerinin sağlık durumlarını yakından takip ediyoruz. Kendilerini sürece hazırlıyor, beklentilerini şekillendiriyor ve tüm endişelerine gerçekçi çözümler üretiyoruz. Deneyimli ve profesyonel ebemizle birlikte anne adayıyla ilgilendiğimiz için annenin doğum gibi özel bir anda tanıdığı ve güvendiği bir ekiple çalışmanın rahatlığını hissetmesini sağlıyoruz.

Doğumları yeni doğan bebek ünitesi olan, teknolojik olarak gerekli alt yapıya sahip hastanelerde gerçekleştiriyoruz. Normalde ebemiz ile girdiğimiz doğumlara; talep edilmesi halinde doğum psikologumuzu da dahil ediyoruz.

Doğum esnasında hastalarımızın rahatını arttırmak adına ameliyathane ortamında farklılıklar da yaratabiliyoruz. Dilerlerse daha loş bir ortamda mahremiyetlerini koruyor, dilerlerse en sevdikleri müzikleri çalıyoruz. Talep geldiği anda ameliyathane ortamının hijyenine zarar vermeyecek tüm değişimleri gerçekleştirebiliyoruz.

En değerli varlığınıza ulaşma aşaması ile ilgili türlü soru işaretleriniz var, biliyoruz. Deneyimimizi ve uzmanlığımızı sağlıklı bir kavuşma yaşamanız için seferber ediyoruz. Çok kolay olduğunu savunmuyoruz ancak bizimle süreci rahat geçirebileceğinizi ve gülümseyerek hatırlayacağınız bir hamile süreci yaşayacağınızı da söylemeden geçemiyoruz.

Mutlu kavuşmalarda doğanın mucizesini yaşamanız dileğiyle…

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sezaryen
Sezaryen

Doğal doğum ile ilgili önyargıların artması ve tıbbi teknolojinin ilerlemesiyle birli…

Devamını Oku
dogal-dogum-dogal-mucize
Doğal Doğum; Doğal Mucize

Yıllarca doğal doğumdan kaçtık; videolar izledik, büyüklerimizin yakınmalarına kulak …

Devamını Oku
Pregnancy Tracking
Gebelik Takibi

Gebelik süreci bir kadının ve elbette eşinin; hayatları boyunca deneyimledikleri en m…

Devamını Oku