Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSDV)

Sezaryen doğum yaptıktan sonra vajinal yani doğal ya da normal doğum yapılıp yapılamayacağı hastalarımızın en çok merak ettiği konulardan biridir. İyi haber şu ki; teorik olarak sezaryen sonrası vajinal doğum yapmak mümkündür.

Ancak her kadın, her gebelik ve her bebek eşsizdir. Bu nedenle genelleme yapmanın imkanı yoktur. Daha önceden sezaryen olan hastalarımızın detaylı tetkiklerini yapmadan sadece söylemlerden yola çıkarak vajinal doğum yapılacağını söyleyemeyiz.

Sezaryen sonrası vajinal doğum sürecini hassasiyetle planlarız. Gerekli hazırlıkları yapıp tüm tedbirleri alarak hastalarımızın bebeklerine komplikasyon oluşmadan kavuşmalarını sağlamaya çalışırız.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Yapmanın Avantajları Nelerdir?

SSDV sonrası hastalarımız günlük hayatlarına kısa sürede dönebilirler. Tekrarlanan bir ameliyat olmaması; enfeksiyon riskini düşürdüğü için sağlıkları ile ilgili bir komplikasyon oluşma ihtimali azalır. Yine; cerrahi bir operasyon söz konusu olmadığı için aşırı kanama gibi bir olasılık da her şey yolunda gittiği takdirde sezaryene kıyasla nadiren gerçekleşir. Üstelik SSDV’nin bebek için de faydaları bulunur. Tıpkı doğal doğumdaki gibi bebeğin solunum problemleri yaşaması büyük ölçüde engellenmiş olur.

Kimler Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum için Uygun Aday Olarak Kabul Edilir?

  • Daha önce gerçekleşen sezaryende rahme atılan kesi enineyse,
  • Daha önceki sezaryen sebebi leğen kemiklerinin çok dar olması değilse,
  • Anne adayı daha önce kapsamlı bir rahim ameliyatı geçirmediyse,
  • Rahim yırtılması (uterus rüptürü) yaşanmamışsa,
  • İki hamilelik arasındaki süre 18 ay ve daha az değilse,
  • Vajinal doğumu riske atacak bir sağlık sorunu bulunmuyorsa SSDV planlanabilir.

SSDV kararının verilmesi sırasında gebelerin tercihi önemli olsa da asıl belirleyici olan uzmanların kararlarıdır. Hastalarımız SSDV için bize başvurduklarında kendileriyle yüz yüze detaylı görüşmeler gerçekleştiririz.

Sağlık durumlarından daha önceki gebelik öykülerine; neden daha öncesinden sezaryen kararı verildiğinden doğum sırasında komplikasyon yaşanıp yaşanmadığına dair tüm ayrıntıları öğreniriz. Hastalarımızın yaşı, kilosu, genel sağlık durumu, leğen kemiklerinin yapısı, sezaryen olmadan önce vajinal doğum yapıp yapmadıkları gibi bilgiler karar aşamasında bize yol gösterir.

Temel amacımız hastalarımızın sorunsuz bir gebelik dönemi geçirmeleri ve bebeklerine sağlıklı bir şekilde kavuşmalıdır. Bu nedenle tüm değerlendirmelerimizi çok boyutlu gerçekleştirir ve hastalarımızla paylaşırız.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

4-boyutlu-ultrasonografi
4 Boyutlu Ultrasonografi

Anne adaylarının içi içine sığmaz, içlerinde büyüyen mucizeye tüm açıklığıyla tanık o…

Devamını Oku
hamilelikte-bu-besinlerden-uzak-durun
Hamilelikte Bu Besinlerden Uzak Durun

Sağlığınız için her zaman dengeli beslenmeniz gerekir ancak bu gereksinim hamilelik d…

Devamını Oku
sezaryen
Sezaryen

Doğal doğum ile ilgili önyargıların artması ve tıbbi teknolojinin ilerlemesiyle birli…

Devamını Oku