Ağrısız Normal Doğum

Ağrısız Normal Doğum

Son dönemlerde adı “prenses doğum” olarak halk arasında gittikçe yayılan ağrısız normal doğum; hem vajinal doğum yapmak isteyen hem de doğal doğumdan çekinen anne adaylarının öncelikli tercihi haline gelmiştir. Hastalarımızın büyük kısmı tarafından da epidural tek alternatif olarak değerlendirilmektedir.

Doğuma giren anne adayına epidural anestezinin verilmesi sonucunda doğum sırasında anne adayı bir ağrı hissetmez. Ağrı hissetmemesine bağlı olarak doğum sırasında paniği azalır, rahatlar ve hatta sakinlediği için doktorlardan gelen direktifleri harfiyen uygulayabilir.

Epidural analjezi ile doğumun tercih edilmesindeki en büyük neden hastalarımızın doğum acısını çekmek istememesi ancak bebeklerine kavuştukları o anı da doyasıya yaşamayı hayal etmeleridir.

Epidural Anestezi Hakkında

Epidural anestezi doğum sırasında en çok kullanılan anestezi şeklidir. Doğum yapan kadınların %50’sinden fazlası epidural analjezi ile doğumu tercih etmektedir. Üstelik epidural sadece vajinal doğum sırasında değil sezaryen sırasında da verilebileceğinden anneler mucize anını kaçırmalarını engelleyen epidural anestezi yöntemine sıcak bakarlar.

Epidural anestezi; vücudun belirli bir bölgesindeki ağrıları ve acıları bloke eder. Tam bir uyuşma söz konusu olmaz diğer bir deyişle kişi hareket edebilir, hissedebilir fakat ağrı çekmez.

Ağrısız normal doğum sırasında epidural anestezinin verilebilmesi için doğum kanalının açılmaya başlamış olması gerekir. Doğum kanalının açıklığı 4 cm’ye ulaşmadığı takdirde epidural verilirse doğum sancılarında azalma yaşanır ve normal doğum gerçekleşmeyebilir.

Epidural Anestezinin Avantajları Nelerdir?

  • Doğumun uzadığı durumlarda anne adayının konforunu stabil tutar.
  • Doğum sırasında anne adayının ağrısını engellediği için pozitif bir doğum deneyimi sunar.
  • Tam uyuşma gerçekleşmediği için anne adaylarının doğuma aktif olarak katılmasını; yani doktorların direktiflerini uygulamasını mümkün hale getirir.
  • Doğum sürecinden sonra annedeki aşırı yorgunluk, gerginlik ve rahatsızlık hissini azaltır.

Ağrısız Normal Doğum ile Doğumun Mucizelerine Tanık Olabilirsiniz

Ağrısız normal doğum yapmayı tercih eden hastalarımızın detaylı tetkiklerini yaparak anestezi için olumsuz bir sağlık koşullarının olup olmadığını irdeliyoruz. Vajinal doğum için gerekli şartları taşıyan ancak aynı zamanda sağlık durumları epidural anesteziye de müsait olan hastalarımızın taleplerini yerine getiriyoruz.

Doğum sancıları başlıyor ve bekliyoruz; doğum kanalındaki açılma diğer bir deyişle doğa; epiduralin verilmesi gereken zamanı bize söylüyor. Sonrası anne adayı için heyecana; bizim için ise yeni bir mucizeye tanıklık etme mutluluğuna dönüşüyor.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

dogal-dogum-dogal-mucize
Doğal Doğum; Doğal Mucize

Yıllarca doğal doğumdan kaçtık; videolar izledik, büyüklerimizin yakınmalarına kulak …

Devamını Oku
Pregnancy Tracking
Gebelik Takibi

Gebelik süreci bir kadının ve elbette eşinin; hayatları boyunca deneyimledikleri en m…

Devamını Oku
hamilelikte-bu-besinlerden-uzak-durun
Hamilelikte Bu Besinlerden Uzak Durun

Sağlığınız için her zaman dengeli beslenmeniz gerekir ancak bu gereksinim hamilelik d…

Devamını Oku