Vajinal Akıntı Ve Yara Tedavisi

Vajinal Akıntı ve Yara Tedavisi

Vajinal akıntı, kadınların üreme sisteminde önemli işlevlere sahiptir. İnanması zor ama vajinal akıntının doğanın mucizelerinden biri olduğunu söylersek abartmış olmayız. Vajina ve serviks salgı bezleri tarafından üretilen bu sıvı, ölü hücreleri ve bakterileri vücut dışarısına taşır. Böylece vajina steril kalır ve enfeksiyon oluşumu büyük ölçüde engellenir. Vajinal akıntılar adet döngüsündeki zamana bağlı olarak farklı yoğunlukta, kokuda ve renkte oluşabilir. Bu değişim zaman zaman rahatsızlık verebilir, ancak belli dönemlerde yaşanan bu farklılıklar sorun olarak nitelendirilmemelidir.

Ancak vajinal akıntıda ciddi bir artış yaşanıyorsa; kokusunda, renginde ve kıvamında belirgin bir değişim varsa; bu değişimlere vajinada kaşıntı, yanma ve hassasiyet gibi belirtiler de eşlik ediyorsa enfeksiyon şüphesiyle uzmanlara danışılması gerekir.

Vajinal Akıntıdaki Değişimin Sebepleri

Metabolizmanın gerekliliği olan vajinal akıntılar farklı sebeplerle değişime uğrayıp rahatsızlık nedeni olabilir;

  • Doğum kontrol hapları,
  • Şeker hastalığı,
  • Enfeksiyon,
  • Bakteriler,
  • Antibiyotik kullanımı,
  • Pelvik enflamasyon hastalığı,
  • Cinsel yolla bulaşan trikomonaz bakterisi,
  • Vajinit ve
  • Mantar oluşumu gibi nedenler vajinal akıntının yapısını ve miktarını etkileyebilir.

Vajinal Akıntılar ve Rahim Ağzı Yaralar Arasındaki İlişki

Vajinal akıntılar rahatsızlık verici düzeye ulaştıysa bu değişimin sebebinin teşhis edilmesi gerekir. Hem rahatsızlığa sebep olan faktörün bulunması amacıyla hem de vajinal akıntıların rahim ağzı yaralarının belirtisi olabileceği nedeniyle tıbbi destek alınması oldukça önemlidir.

Vajinal akıntı sorunu nedeniyle bize başvuran hastalarımızı detaylı bir şekilde muayene ediyoruz. Pop-Smear taraması yapıyor, kültür alıyor ve yara oluşumu söz konusuysa en uygun tedaviyi uyguluyoruz.

Vajinal akıntılar ve rahim ağzında oluşan yaralar arasındaki doğal ilişkinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtmek istiyoruz. Vajinal akıntılar rahim ağzı yaralarının hem sebebi hem de belirtisi olabilir. Vajina akıntılarında artış, yanma hissi, cinsel ilişki esnasında acı, kanama gibi belirtilerle kendini gösteren rahim ağzı yaralarının mutlaka ama mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Vajinal akıntıların ya da rahim ağzı yaralarının tedavi edilmemesi durumunda vajinal enfeksiyonlar kronik hale gelebilir, enfeksiyon genişleyebilir, yumurtalıklara zarar verebilir ve hatta çok ileri safhalarda kısırlığa neden olabilir. Aynı zamanda yaralarda kanserli hücrelerin de olabileceği ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerekir.

Vajinal Akıntı ve Yara Tedavisi

Vajinal akıntı ve yara tedavisinde sorunun nedenine göre tedavi uygulanır. İlaç tedavisi, lazer tedavisi, yaraların yakıldığı koterizasyon ve dondurulduğu krioterapi yöntemleri tercih edilebilir.

Vajinal akıntıların normal olduğunu bilmelisiniz. Ancak her hangi bir değişim hissettiğinizde sağlığınıza önem vermeli ve jinekologunuzla irtibata geçmelisiniz. Belirttiğimiz gibi, vajinal akıntılar rahim ağzı yaralarının hem sebebi hem de sonucu olabilir. Bu nedenle sağlığınızı ihmal etmemeniz gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kizlik-zari-ve-kizlik-zari-dikimi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler
Kızlık Zarı ve Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vajen bölgesinin gelişimi esnasında oluşan bir doku artığı olan kızlık zarı vajina gi…

Devamını Oku
myom-nedir-miyom-belirtileri-nelerdir-myom-tedavisi-nasil-yapilir
Myom Nedir? Miyom Belirtileri Nelerdir? Myom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dünya genelindeki kadınlarda sıklıkla gözlenen ve fibroid olarak da adlandırılan miyo…

Devamını Oku
kurtaj
Kürtaj

Küretaj, bilinen kullanımı ile kürtaj; gebeliği sonlandıran tıbbi bir işlemdir. Kürta…

Devamını Oku