Kürtaj

Kürtaj

Küretaj, bilinen kullanımı ile kürtaj; gebeliği sonlandıran tıbbi bir işlemdir. Kürtaj, sanıldığının aksine sadece istenmeyen gebelikleri sonlandırmaz. Düşük olması, bebeğin kalp atışlarının durması ya da bebekte genetik sorunların olması durumunda da kürtaj yapılabilir. İstenmeyen gebelikler 10. haftaya kadar kürtaj ile sonlandırılabilirken; gebelikte anne ve bebeğin sağlığını riske atan sorunların çıkması durumunda bu süreç 24. hafta ve sonrasında da gerçekleştirilebilir. 10. haftadan sonra gerçekleştirilecek kürtaj işlemi için kurul kararı istendiği de unutulmamalıdır.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Hastalarımızın en çok merak ettiği sorulardan biri de kürtajın hangi durumlarda tercih olmaktan çıkıp zorunluluğa dönüştüğüdür. Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir; kürtaj işleminin fiziksel olduğu kadar psikolojik etkileri de bulunur. İstenmeyen gebelik oluşması durumunda bile bize başvuran hastalarımızın kürtaj esnasında kararsızlıklar yaşadığını söyleyebiliriz. Ancak bazı şartlar oluştuğunda; ki bu şartlar kürtajı zorunlu kılar; hastalarımızın sağlığı için gerekli olan bu eylemle ilgili gereken süreçleri başlatırız.

Gebelik Döneminde Yaşanan Hastalıklar; Gebe kişide suçiçeği gibi ciddi sorunlara neden olabilecek bir hastalık oluşması durumunda kürtaja başvurulur. Bazı virüsler, doğaları gereği insan bedeninde uzun süre kalabilirler ve bu durumda fetüse zarar gelebilir. Bu nedenle hastalarımıza gerekli bilgilendirmeyi yapıp alternatif bir çözüm olmadığı takdirde kürtaj işlemini gerçekleştiririz.

Kanser; Gebelik başladıktan sonra anne adayına kanser teşhisi konulursa gebelik sonlandırılır. Anne adayının bedeninin sağlığını yitirmesi ve ilaç tedavisine başlama gereksinimi bebeğe zarar verebilir. Kanserin acilen tedavi edilmesi gerektiği için ve tedavinin bir parçası olarak kimyasal ilaçlara maruz kalınması gerektiğinden bebeğin hayatta kalma ihtimali çok düşüktür. Anne adayı tedaviyi reddettiği takdirde kendi sağlığını da tehlikeye atmış olacaktır.

Doğumsal Kusurlar; Amniyosentez işleminden ya da ultrason taramasından sonra elde edilen veriler bebekte Down sendromu ve serebral palsi gibi doğumsal kusurlar olduğunu ortaya koyuyorsa kürtaj yapılabilir. Bebekte doğumsal anomaliler tespit edildikten sonra seçim tamamen ebeveynlere aittir; bu gibi durumlarda anne adayının sağlığı etkilenmez. Diğer bir deyişle hem anne adayı hem de bebeği için hayati bir risk yoktur. Bu kararı vermenin zor olduğunu bildiğimiz için anne adayları ve eşleriyle gerekli görüşmeleri gerçekleştiririz. Onları yönlendirmeden karşılaştıkları durum ile ilgili detaylı bilgileri iletip daha doğru seçimler yapmalarını sağlamaya çalışırız.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar; Anne adayında cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalığın tespit edilmesi halinde kürtaj yapılabilir; bebek çok büyük ihtimal virüsten etkilenecektir.

Yüksek Tiroit; Anne adayının kanındaki tiroit hormonu seviyesi çok yüksekse bu sorundan bebeğin özellikle beyin gelişimini doğrudan etkilenir. Tiroit seviyesinin kontrol altına alınamadığı durumlarda kürtaj zorunlu hale gelebilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Hastalarımızın tercihini ve taleplerini de değerlendirip sağlık durumlarını hesaba katarak kürtaj sırasında hangi anestezi yöntemini kullanacağımızı belirleriz.

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber kürtaj işlemi kolaylaşmıştır. Yaklaşık 5 10 dakika süren vakum yöntemi ile kürtaj işleminin riskleri minimize edilir ve işlem hızlı bir şekilde sonlandırılır. İnce plastik bir cerrahi alet rahim içerisine sokulur, enjektörün oluşturduğu vakumla rahim temizlenir. Aynı gün içerisinde hastalarımız evlerine dönebilirler. Her ne kadar vakum yöntemi ile kürtaj güvenli olsa da;

  • Yüksek ateş şikayeti yaşayan,
  • Çok şiddetli ağrısı olan,
  • Beklenmedik ölçüde kanaması oluşan hastalarımızın acilen tıbbi destek almaları gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Özetle; kürtaj hem istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması hem de gebelikte meydana gelen sağlık sorunları nedeniyle gerçekleştirilebilen tıbbi bir işlemdir. Ülkemizde yasal olmakla beraber aile planlamasına daha fazla önem verilmesi gerçeği değişmemektedir.

Kürtaj talebiyle bize başvuran hastalarımızın detaylı muayenelerini yaparak hijyenik koşullarda işlemleri gerçekleştiririz. En son teknoloji kullandığımız tüm işlemlerimizdeki gibi hastalarımızın güvenliğini de sağlığını da kürtaj sırasında en büyük önceliğimiz haline getiririz.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

cikolata-kisti-endometriozis
Çikolata Kisti (Endometriozis)

Rahim içi zarını oluşturan endometrium dokusunun vücutta farklı bir bölgeye ve/veya o…

Devamını Oku
kizlik-zari-ve-kizlik-zarinin-onarimi
Kızlık Zarı Ve Kızlık Zarının Onarımı

Fiziksel olarak vajen gelişimi sırasında oluşan bir doku artığı olan kızlık zarı; vaj…

Devamını Oku
vajinal-akinti-ve-yara-tedavisi
Vajinal Akıntı Ve Yara Tedavisi

Vajinal akıntı, kadınların üreme sisteminde önemli işlevlere sahiptir. İnanması zor a…

Devamını Oku