Sağlıklı Bir Gebelik İçin 10 İpucu

Sağlıklı bir gebelik için önemli ipuçlarını sizler için bir araya getirdim. Bu yazımda gebelik sürecinizde sağlık durumunuzu iyileştirecek öneriler bulabilir ve “sağlıklı gebelik için nelere dikkat edilmeli?” sorusunun yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

  1. Doğum Öncesi Vitaminleri Almayı İhmal Etmeyin

Doğum öncesi vitaminlerin planlı gebeliklerde gebelik gerçekleşmeden, plansız gebeliklerde ise gebelik oluşumu öğrenildikten sonra zaman kaybetmeden alınması gerekir. Kadın doğum uzmanlarının önerdiği bu vitaminlerin bebeğin beyin ve omurilik gibi hayati yapılarına dönüşecek sinir kordonu oluşumu sırasında önemli etkileri bulunur. Daha detaylı bilgi için Gebelik Sürecinde Beslenmeye Dahil Edilmesi Gereken Vitamin ve Mineraller yazıma ulaşabilirsiniz.

  1. Sağlık Durumunuza Uygun Egzersizleri Yapın

Düzenli egzersiz yaparak aktif bir hayat sürmek genel sağlığı iyileştirir, kilo kontrolünü kolaylaştırır, uyku kalitesini arttırır ve aynı zamanda stresle başa çıkmayı sağlar. Gebelik sürecinde egzersiz yapmanın önemi ise daha da artar. Hamilelik boyunca uzmanlara danışarak pilates, yoga, yüzme ve yürüyüş gibi egzersizler yapabilirsiniz. Aşırıya kaçmadığınız takdirde genel sağlık durumunuza uygun egzersizlerle daha sağlıklı bir gebelik geçirebilirsiniz.

  1. Kegel Egzersizlerini İhmal Etmeyin

Kegel egzersizleri yaparak mesanenizi, bağırsaklarınızı ve rahminizi destekleyen pelvik taban kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Oldukça basit olan bu egzersizleri doğru gerçekleştirdiğiniz takdirde doğum sürecinizi kolaylaştırabilir ve doğum sonrası idrar kaçırma riskinizi azaltabilirsiniz. Kegel egzersizleri ile ilgili detaylı bilgi için kadın doğum uzmanlarına danışabilirsiniz.

  1. Kimyasallardan Uzak Durun

Daha sağlıklı bir hamilelik için kimyasalları mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarmalısınız. Hamileyken tütün ve tütün ürünlerinden de alkolden de kaçınmalısınız. Ek olarak kullandığınız kozmetik ve temizlik ürünleri içerisindeki bileşenler hakkında da farkındalığınızı yükseltmelisiniz. Doğal kozmetik ürünlerini ve organik temizleyicileri tercih edip sağlıksız alışkanlıklarınızı bırakarak hamilelik sürecinde hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını iyileştirebilirsiniz.

  1. Kilo Kontrolünüzü Sağlayın

Gebeyken kalori ihtiyacının artmasına bağlı olarak birçok anne adayı kilo alır. Ancak bu süreçte alınan kiloların kalıcı olabileceği ve doğum için risk teşkil edebileceği gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerekir. Sağlıklı gebelik için dengeli beslenmeli, rafine şekerlerden ve paketli gıdalardan olabildiğince uzak durmalısınız. Bu şekilde bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri tüketebilir ve gelişimini destekleyecek tercihler yapabilirsiniz. Üstelik sağlıklı beslendiğiniz için doğum kiloları derdinden de kurtulabilirsiniz.

  1. Yeterince Su İçin

Bebeğiniz için gerekli besinler ve oksijen, kanınız aracılığı ile plasentaya taşınır. Gebelik sürecindeki kadınların vücutlarındaki kan %50 oranında arttığı için su tüketimi önem kazanır. Hem bebeğinizin sağlıklı bir şekilde beslenmesi hem de hamilelikte yaşanan kabızlık, hemoroid, yorgunluk, baş ağrısı, ödem oluşumu gibi şikayetlerin azaltılması adına su tüketimini ihmal etmemelisiniz.

  1. Yaz Aylarında Güneşten Korunun

Gebelik cildin güneş ışınlarına karşı daha hassas olmasına neden olur. Bu nedenle hamileliği yaz aylarına denk gelen kadınların havanın en sıcak olduğu zaman dilimlerinde dışarıya çıkmaması; çıkmaları zorunluluksa şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremi kullanmaları önerilir .

  1. Çalışma Şartlarınızı Gözden Geçirin

Gebelik, kadınların çalışma ve sosyal yaşantılarını dengelemeleri ve sağlıklarına zarar verecek unsurları gözden geçirmeleri gereken bir süreçtir. Sürekli ayakta olmak, çalışma ortamında toza veya kimyasallara maruz kalmak, çok yorucu işler yapmak ve enfeksiyon riskini arttıran ortamlarda bulunmak hem anne adayları hem de bebekler için tehlikeli olabilir.

  1. Bilgi Edinin

Hamile olduğunu öğrenen her anne adayına hem gebelik süreci hem de doğum ile ilgili detaylı bilgi edinmelerini öneriyorum. Çevreden gelen söylemler arasında kaybolmamak ve süreci bilimsel olarak öğrenmek gereksiz endişelerin ortadan kaldırılması ve potansiyel risklerin fark edilebilmesi açısından oldukça önemlidir.

  1. Doktor Kontrollerini Yaptırın

Gebelik sürecinde kadın doğum uzmanları tarafından belirlenen muayene tarihlerine dikkat edilmelidir. Bu şekilde gebeliğin takibi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir. Sağlıklı hamilelik ve akabinde mutlu bir kavuşma için anne adaylarının doktor kontrollerini ihmal etmemesi ve doktor önerilerine uyum sağlaması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

gebelik-surecinde-beslenmeye-dahil-edilmesi-gereken-vitamin-ve-mineraller
Gebelik Sürecinde Beslenmeye Dahil Edilmesi Gereken Vitamin ve Mineraller

Gebelik bir kadının hayatı boyunca yaşayabileceği en heyecanlı ama aynı zamanda en ka…

Devamını Oku
anne-bebek-dostu-sezaryen-hakkinda-bilinmesi-gerekenler
Anne Bebek Dostu Sezaryen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Annelerin bebeklerine kavuşacakları o eşsiz an; mükemmel olmalıdır. Anne ve bebek ara…

Devamını Oku
ilk-kez-hamile-kalanlarin-bilmesi-gereken-onemli-gercekler
İlk Kez Hamile Kalanların Bilmesi Gereken Önemli Gerçekler

İlk kez anne olacaksanız sevinçli haberi duyduğunuz andan itibaren hayatınızın bir da…

Devamını Oku