Anne Bebek Dostu Sezaryen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Annelerin bebeklerine kavuşacakları o eşsiz an; mükemmel olmalıdır. Anne ve bebek arasındaki bağın kurulması, o anın ölümsüzleşmesi ve hafızalara kazınması için doğum sürecinin dikkatle planlanması gerekir. Dünyaya gelmesi sabırsızlıkla beklenen en küçük aile üyesi için tüm hazırlıklar eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.

Doğum öncesi süreç doğum anına hazırlık için oldukça önemlidir. Bebeğin ve annenin sağlık durumlarının yakından takip edilmesi, doğum şeklinin belirlenmesi ve belirlenen doğum yöntemine göre ebeveynlerin fiziksel ve psikolojik olarak eğitilmesi sürecin başarısını arttıracaktır.

Her ne kadar doğal vajinal doğum tüm anne adaylarının öncelikli isteği olsa da bazı durumlarda sezaryene başvurulması gerekebilir. Annenin, bebeğin ya da her ikisinin sağlığı için vajinal doğumun sakıncalı kabul edildiği durumlarda sezaryen hayat kurtaran bir alternatif olarak ön plana çıkar.

Ancak her sezaryen operasyonu aynı değildir; klasik sezaryende anneye genel anestezi verildiği için doğrum anını annenin deneyimlemesi ve bu büyülü anı yaşaması mümkün olmaz. Epidural anestezi ile sezaryen yapılması durumunda anne bebeğini bir süre görebilir fakat kısa bir sonra bebeğinden ayrılması gerekir. Tam da bu aşamada anne bebek dostu sezaryen uygulamaları hem anneler hem de bebekler için doğal doğum hissiyatını yaşatması adına tercih edilir.

Anne ve Bebek Dostu Sezaryen Doğum Sürecine Hazırlık

Anne ve bebek dostu sezaryen doğumunu tercih eden ebeveynlerin doğru hastaneyi seçmesi ve doktorlarıyla tercihleri üzerinde detaylı olarak görüşmeleri gerekir. Gebeliğin erken dönemlerinde taleplerin iletilmesi sürecin işleyişini de etkileyecektir.

Anne bebek dostu sezaryen doğumunda deneyimli hekimlerle çalışılması, doğuma fiziksel ve psikolojik olarak hazırlanılması gerekir. Olası tüm durumların tespit edilmesi ve gerekirse alternatiflerin düşünülmesi doğum sırasında beklenmedik bir durumla karşılaşılması halinde izlenecek yol haritasının tespiti için önem taşır.

Anne ve Bebek Dostu Sezaryen

Anne ve bebeğin sağlığını riske atan özel bir durum yoksa “anne bebek dostu sezaryen” ile doğum yapılacağında doğumun kendiliğinden başlaması beklenir. Doğum sürecini tetikleyen hormonlar devreye girer ve anne doğum öncesindeki tüm değişimleri fark eder.

Anne ve bebek dostu sezaryen ile doğum sürecinde anneye genel anestezi değil, epidural anestezi uygulanır. Genel anestezi zorunluluğu olduğu takdirde genel anestezi verilse dahi bebek ile anne ayrılmaz. Ameliyathane ortamı ısıtılarak bebeğin doğum sonrasında vücut ısısını dengelemesi adına gerekli tüm düzenlemeler gerçekleştirilir.

Ameliyathane ortamında tüm doğum ekibi hazır olur, annenin isteği doğrultusunda doğuma baba da alınır. Böylece anne bebek, bebek baba ve aile bağlarının güçlendirilmesi amaçlanır.

Doğum gerçekleştiği anda bebek doğrudan annesinin göğsüne yatırılır ki bu ilk temasın önemi yadsınmamalıdır. Anne ve bebeğin çıplak tenle teması aralarındaki bağı güçlendirirken emzirmenin tetiklenmesini de sağlar. Yeni doğana yapılması gereken bir müdahale olmadığı sürece bebek babasına verilir ve ameliyathaneden çıkarılıp yalnız kalması engellenmiş olur.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

keskesiz-dogum-hakkinda-yanlis-bilinenler
Keşkesiz Doğum Hakkında Yanlış Bilinenler

İzmir’deki yalnızca birkaç Keşkesiz Doğum Merkezi arasında yer aldığımız için keşkesi…

Devamını Oku
4-boyutlu-ultrason-ile-bebeginizi-es-zamanli-seyredebilirsiniz
4 Boyutlu Ultrason İle Bebeğinizi Eş Zamanlı Seyredebilirsiniz

Hamile olunduğu gerçeği ile ilk defa ne zaman yüzleşilir? Sadece tahlil sonuçları bu …

Devamını Oku
ilk-kez-hamile-kalanlarin-bilmesi-gereken-onemli-gercekler
İlk Kez Hamile Kalanların Bilmesi Gereken Önemli Gerçekler

İlk kez anne olacaksanız sevinçli haberi duyduğunuz andan itibaren hayatınızın bir da…

Devamını Oku