4 Boyutlu Ultrason İle Bebeğinizi Eş Zamanlı Seyredebilirsiniz

Hamile olunduğu gerçeği ile ilk defa ne zaman yüzleşilir? Sadece tahlil sonuçları bu mutlu anın atmosferine girmek için yeterli midir? Yeterli diyorsanız 4 boyutlu ultrason ile bebeğinizi gördükten sonra neler düşüneceğinizi tahmin bile edemiyoruz!

Son yılların en yeni ultrason teknolojisi 4D ultrasonografi cihazıdır. Bebeğin anne rahmindeki tüm hareketleri bu teknoloji sayesinde eş zamanlı olarak izlenebilir. Bebek karlı ve iki boyutlu değil; renkli ve üç boyutlu olarak ekranlara yansır. İşte o anda, henüz rahimdeyken bile ailenin kanlı canlı en küçük üyesi olarak zihinlerde somutlaşır. Yüz hatları görülür; esnemesine, kaş çatmasına ve yeterince şanslı olunduğunda gülümsemesine bile tanıklık edilir.

4 boyutlu ultrasonun faydaları yarattığı psikolojik etkilerle sınırlı değildir. Bebeğin çok detaylı bir şekilde incelenmesini mümkün kılan bu teknoloji sayesinde genetik anomaliler ve fiziksel problemler çok net bir şekilde gözlenebilir. Bebeğin sağlığı ile ilgili çok ayrıntılı verilerin elde edilmesini sağlayan 4D USG ile;

  • Gebeliğin erken dönemlerinde ebeveynler bebeklerinin cinsiyetini öğrenebilir ve hazırlıklara başlayabilirler.
  • Gebeliğin üçüncü ayı itibariyle bebeğin ense kalınlığı ölçümü yapılabilir.
  • Bebekte yarık damak, merkezi sinir sistemi gelişim bozuklukları, el ve ayaklarındaki parmak eksiklikleri fark edilebilir.
  • Bebeğin anlık görüntüleri video izleme heyecanıyla izlenebilir.
  • Bebeğin gebelik dönemi boyunca içerisinde bulunduğu plasenta gözlenebilir.
  • Rahimin yapısı çok detaylı bir şekilde analiz edilebilir.
  • Bebeğin yüz hatları net bir şekilde görülebilir böylece ebeveynlerin heyecanı doruk seviyeye ulaşır.

Görüldüğü gibi 4D ultrasonografinin sunduğu birçok fayda vardır. Hazır yeri gelmişken bebekle ilgili birçok detaylı bilgi sunan bu teknoloji sayesinde elde edilen görüntülerin doğum şekliyle ilgili karar alma sürecinde de yol gösterici olabileceğini hatırlatmak istiyoruz. 

Peki 4D USG Güvenli mi?

Müstakbel ebeveynler için bebekleri ile ilgili her konu tedirginlik yaratabilir. Aslında bu süreç çok da normaldir, daha doğmadan en değerli varlıklarına dönüşen bebeklerini hiçbir konuda hiçbir zaman riske atmak istemezler. 4D ultrason teknolojisinin güvenli olup olmadığı ile ilgili soru işaretlerinin temelinde de bebeklerine verdikleri değer ve ona gösterdikleri özen yatar. Yapılan bilimsel incelemeler sırasında ultrasonun bebeklere ve anne adaylarına herhangi bir zararı olmadığının tespit edildiğini belirtmek istiyoruz. Elbette bu söylem bebeğinizi her görmek istediğinizde ultrason çektirebileceğiniz anlamına gelmez. Gebelik boyunca size destek olan ve gebelik takibini yapan hekiminiz ultrason planlamasını sağlığınıza hiçbir olumsuz etkisi olmayacak şekilde düzenleyecektir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

saglikli-bir-gebelik-icin-10-ipucu
Sağlıklı Bir Gebelik İçin 10 İpucu

Sağlıklı bir gebelik için önemli ipuçlarını sizler için bir araya getirdim. Bu yazımd…

Devamını Oku
anne-bebek-dostu-sezaryen-hakkinda-bilinmesi-gerekenler
Anne Bebek Dostu Sezaryen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Annelerin bebeklerine kavuşacakları o eşsiz an; mükemmel olmalıdır. Anne ve bebek ara…

Devamını Oku
genital-estetige-talep-yukseliyor
Genital Estetiğe Talep Yükseliyor

Kozmetik kaygıların arttığı doğru, ancak genital estetik taleplerinin artmasının altı…

Devamını Oku